Archeologia

Archeologia dla mnie to przede wszystkim wykonywanie dokumentacji badań archeologicznych i współpraca z Muzeum  Archeologiczno-Historycznym w Elblągu. Rysowanie w skali 1:1 odnalezionych zabytkowych przedmiotów pochodzących z różnych epok, minionych wieków, czasów świetności Elbląga. Przedmioty te mówią wiele o życiu dawnych mieszkańców naszego miasta. Najbardziej okazałe i najpiękniejsze pochodzą z czasów Hanzy, gdy Elbląg należał do Związku Miast Hanzeatyckich.  Rysunki zabytków, aranżacje ekspozycji wystawy „Elbląg – Odzyskane świadectwo Przeszłości”, dokumentacja z prac wykopaliskowych.  Zobacz:

aranżacja

P1050072

but

zab2

Podczas prac wykopaliskowych zdarzały się sytuacje, że trzeba było odpowiedzieć na pytania dziennikarki:

„Archeolodzy zacierają ręce. Podczas prac związanych z przebudową drogi wojewódzkiej nr 503 w ubiegłym roku, vis a vis Poczty Głównej, ziemia odsłoniła fragmenty XVI-wiecznego bastionu. W tym roku, nieco dalej, natrafiono na drewniany wodociąg oraz mury, być może również fortyfikacji. Prace badawcze prowadzi dr Grażyna Nawrolska, a dokumentację pomaga jej tworzyć Jerzy Gawryołek, malarz, grafik, rysownik.

– Wykonuję dokumentację na potrzeby badań archeologicznych – mówi. – Już od kilku lat współpracuję z pracownią konserwacji zabytków elbląskiego Muzeum. To duża gratka uczestniczyć w takim przedsięwzięciu, jak to – przyznaje  – Dokumentujemy odkrycie, bo chcemy zachować ślad po badaniu. Dokumentacja podlega analizie, wykonuję pomiary, a rysunki wykonywane są w skali 1:20. Zwykłym ołówkiem – dodaje z uśmiechem. – Ważna jest dokładność pomiarów, zachowanie proporcji wszystkich odkrytych elementów. Następnie prowadzę niwelację terenu, ważne jest odpowiednie zwymiarowanie wysokości, czyli tego, na jakim poziomie dane elementy się znajdują. Dokumentacja jest wsparta zdjęciami, ale one tak nie oddają rzeczywistości, jak rysunek – przekonuje plastyk.
Przygotowanie rysunków ze stanowisk badawczych to wielogodzinna praca.

– Wszystko zależy od powierzchni, od ilości elementów, które trzeba udokumentować – wyjaśnia Jerzy Gawryołek. – Wykonuje się rzut pionowy, poziomy, rysuję partiami. Tu są elementy drewniane więc trzeba zrobić to jak najszybciej.
Gdy tak ważna jest precyzja czy można mówić o walorach artystycznych rysunków?
– To nie jest działalność artystyczna sensu stricte, aczkolwiek rezultat jest dosyć efektowny. Na pewno warto to robić – zapewnia Jerzy Gawryołek.
A czy rysownik zostawia sobie szkice na pamiątkę?
– Nie, trafiają one do muzealnej pracowni – wyjaśnia Jerzy Gawryołek. – Na pamiątkę zachowuję zdjęcia.

http://www.portel.pl/artykul.php3?i=64878

na wykopach

I detale:

P1010437

P1010355

P1010484

P1010499

Fragmenty dokumentacji w rzutach pionowych i poziomych:

P1010616

P1010618_mn

P1010348

P1010586_mn

P1010314_mn

P1010600_mn

W Ratuszu Staromiejskim można oglądać makietę dawnego (1635r.)  Elbląga wykonaną przez Ilse i Hansa Pfau.

P1070022

P1070015

Elbląg dziś:

P1170619_mn