Nowa książka dr Grażyny Nawrolskiej

Wczoraj tj 29.10.2014 odbyła się promocja długo oczekiwanej książki Grażyny Nawrolskiej pt: „Powracająca przeszłość Starego Miasta w Elblągu”. Przyjemność dla mnie o tyle duża, że zostałem zaproszony przez Panią Grażynę do wykonania projektu okładki do tego wydawnictwa wraz z ilustracjami.

Z powodu nagłej choroby mamy nie mogłem brać udziału osobiście w tym wydarzeniu, dlatego pozwalam sobie wkleić informację ze spotkania z Autorką z portalu internetowego portel.pl.

– Znaleziska archeologiczne są pomostem między dawnymi elblążanami a nami – mówi elbląska archeolog, Grażyna Nawrolska. – To swoisty wehikuł czasu przenoszący nas w dawny, ale chyba jednak nie tak bardzo odległy świat. W Ratuszu Staromiejskim odbyła się promocja książki „Powracająca przeszłość Starego Miasta w Elblągu”, będąca podsumowaniem trzydziestoletnich badań archeologicznych elblążanki./…/ Według prof. Romana Czai na pracę Grażyny Nawrolskiej należy spojrzeć dwutorowo.
– Pierwszy kontekst tej książki to przywracanie pamięci – mówi naukowiec. – W 1945 roku Stare Miasto zostało wymazane z pamięci historycznej nowych mieszkańców Elbląga. Wydawałoby się, że dla tych mieszkańców historia miasta zaczęła się w 1945 roku. Jednak z przeszłością nie można obchodzić się w sposób tak brutalny. Nie znosi ona przemocy i pod ziemią oraz na półkach bibliotek potrafi przetrwać, wracając do naszej pamięci. O historię przestrzeni upominają się także kolejne pokolenia. Drugi kontekst tej książki ma charakter uniwersalny. Książka pokazuje Elbląg i jego dzieje jako przykład losów dużego europejskiego miasta. Miasta, które nie było może metropolią, ale które od XIII. do XIX. wieku było ważnym uczestnikiem handlu i kultury europejskiej.

Zobacz więcej zdjęć. 

phpD59rao

grażyna

php18LA0c

phptp2tEs

Tak wyglądał projekt na etapie przygotowań do druku:

OKŁADKA3

Tak gotowe wydawnictwo:

phpzD86d3